Jak se zbavit blech

Blechy jsou parazité, kteří znepříjemní život nejen psovi, ale i jeho majitelům. Máloco dokáže být tak nesnesitelné jako zamoření domácnosti těmito parazity. Kousnutí mohou být nepříjemná až bolestivá, blechy mohou rovněž přenášet nemoci. Abychom se blech dokázali účinně zbavit, je třeba o nic vědět základní informace.

Co jsou to vlastně blechy

Blechy jsou bezkřídlý hmyz živící se krví. Jsou okem viditelné, na tmavém psovi ale poměrně dobře zaniknou. Často nenajdeme blechy, ale pouze jejich trus. Vypadá jako malá maková zrníčka, nejčastěji se vyskytuje na zádi, ale najít jej můžeme kdekoliv v psí srsti. Abychom se ujistili, že jde opravdu o bleší trus, umístíme jej na bílý papír a navlhčíme. Rozpije se do červené barvy, protože jde vlastně o natrávenou krev. Platí, že když máme podezření na blechy, vždy je třeba psa odblešit, i když si nejsme úplně jisti. Je to první krok. Někdy totiž blechy ani bleší trus nenajdeme, ale psa stejně tito paraziti mohou trápit.

Blechy procházejí čtyřmi vývojovými fázemi. Je to vajíčko, larva, kukla a dospělec. Dospělé samice kladou velké množství vajíček, a to do psí srsti, jenže většinou spadnou na zem a tím se zamořuje prostředí. Vylíhnou se larvy živící se různými biologickými dopady, po dvou týdnech se zakuklí, a po dalších dvou týdnech už se vylíhnou dospělé blechy. Ty hledají okamžitě hostitele, aby se napily krve. Množení může být velmi rychlé. Je lepší tomu předcházet, než to pak složitě řešit.

Co dělat, když má pes blechy

To, že pes má blechy, se pozná tak, že se často drbe, vykusuje se, může mít poškozenou až zanícenou kůži. Signále je i nález bleších vajíček nebo trusu v srsti nebo v psím pelechu. Pokud se tak stane, vězte, že blechy už jsou všude možně v prostředí a budete muset zahájit boj.

O pomoc se obraťte na veterináře. Doporučí vhodný přípravek pro psa i pro hubení blech v prostředí.  Produktů pro prevenci i terapii je mnoho. Prodávají se ve formě sprejů, obojků, pudrů, spot- onů (pipet, které se vymačkají na určité místo na kůži psa), a dokonce jsou už i tablety, které pes spolkne a určitou dobu je chráněn proti blechám. Nezaměňujte přípravky pro psy a kočky! Pro kočky je řada látek toxická. Pokud je pes velmi zablešený, můžete z něj blechy vyčesat speciálním hřebínkem a utopit je následně v nádobě s mýdlovou vodou. Psa nekoupejte, pokud na něj hodláte dát nějaký přípravek proti blechám. Ty totiž účinkují nejlépe, pokud není pes čerstvě vykoupán, je třeba, aby v kůži bylo dost mazu. Antiparazitární šampony fungují jen pro danou chvíli. Psa v takovém šamponu vykoupete, ale brzy už na něj naskáčou blechy další, z prostředí.

Hubení blech v prostředí

Pro hubení blech v prostředí existuje také vícero přípravků. Vždy si dobře přečtěte návod. Mnoho z nich je totiž toxické například pro kočky! Celý dům důkladně ukliďte a vysajte každou skulinu. Zaměřte se i na matrace, polstrování, koberce a textil. Podlahu vydrhněte horkou vodou se saponátem, omyjte i všechny předměty, které můžete. Zbavte se odpadu z vysavače. Pečlivě vyčistěte pelíšek a všechna místa, kde se pes zdržuje. Pokud se v bytě blechy opravdu přemnoží, někdy nezbývá, než si na pomoc přizvat odbornou firmu.

S likvidací blech neotálejte. Nejlepší je správná prevence, která ulehčí život vám i vašemu psovi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno