Jak často odčervovat psa

Výskyt střevních parazitů je u psů velmi častý. I mnoho zdravých jedinců má v sobě určité množství cizopasníků. Největší hrozbou jsou místa, na kterých se koncentruje mnoho psů, například parky a sídliště, kde dochází k zamoření prostředí těmito parazity. Vajíčka bývají velmi odolná v prostředí.

Žádné odčervení nechrání před dalším napadením, to může nastat už brzy po jeho aplikaci. Cílem je tedy zlikvidovat ty parazity, kteří jsou v organismu momentálně přítomní a jejich stav í pod kontrolou.

Nejvýznamnější je výskyt parazitů u štěňat a mladých psů. Larvy škrkavek se do štěněte dostanou již během březosti přes placentu, další díky sání mléka. Vždy odčervujeme spolu se štěňaty i jejich matku.

Jakmile si domů donesete štěně ve věku zhruba 7 týdnů, mělo by již být několikrát odčervené. Většinou bývá už i jednou naočkované. U štěňat se provádí odčervení od 2 týdnů věku po 14 dnech. Tak to probíhá do 3 měsíců věku, kdy se četnost sníží na 1x měsíčně. Po půl roce života se četnost sníží, odčervíme znovu v roce a poté 2-4x za rok. Fenu je potřeba odčervit ještě před plánovaným krytím. Po porodu se fena odčerví spolu se štěňaty, v jejich dvou týdnech věku.

Nejprve se odčervuje pomocí pasty nebo roztoku, později tabletami. Vždy podle aktuální váhy psa. Existují i přípravky typu spot-on. Dnes jsou na trhu nejen přípravky, které působí na dospělce, ale i ty působící na vývojová stádia. Důležité je, aby přípravky působily od 6. týdne věku jak proti škrkavkám, tak i proti tasemnicím. Existují samozřejmě i další druhy střevních parazitů, tyto jsou ale nejčastější a mají největší zdravotní dopad.

Preventivně se doporučuje odčervit 2-4x ročně. Další možností je pravidelné vyšetřování trusu. Je to dobrá věc, ale parazité nemusejí spolu s trusem odcházet denně. Na vyšetření se proto posílá vždy směsný vzorek sbíraný tři až pět dnů následujících po sobě. To některým majitelům nevyhovuje a raději volí prevenci ve formě častějšího odčervení.

Pokud nevíme, kdy bylo naše nové štěně naposledy odčerveno, nebo pokud je potřeba to udělat co nejdříve, můžeme podat odčervení ihned po příchodu do nového domova. S vakcinací bychom ale měli chvíli počkat, kvůli adaptaci na nové prostředí. Očkování je pro tělo zátěž. Pokud je podezření na napadení psa parazity, použijte antiparazitikum a aplikaci zopakujte za dva až tři týdny. Samozřejmě je potřeba důkladná desinfekce míst, kde zvíře pobývá.

Nejlepší prevencí je tedy pravidelné odčervování nebo mikroskopické vyšetření trusu v laboratoři, spolu s úklidem psího trusu. Odčervení rozhodně nejsou vyhozené peníze. Je to nejlepší prevence jak pro psa, tak i pro jeho majitele.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno