Jak na stříhání drápků u psů

Psi mají na koncích prstů drápky, které ovšem nejsou zatahovací, jako u koček. Na předních končetinách je 5 prstů, na zadních 4 (někdy 5). Drápky neustále dorůstají a je potřeba jejich pravidelná kontrola. Pokud se pes pohybuje v různorodém terénu, většinou se obrousí samy. Ovšem pozor, někdy může dojít i k obroušení do živého, k nalomení nebo ke stržení drápku. Zejména u drápků pátého prstu (paspárku)se může dráp zachytit a zranění je na světě. Při špatném ošetření se touto cestou může zanést infekce, nemluvě o velké bolestivosti. Zanedbané a přerostlé drápky se mohou všelijak kroutit nebo zarůstat. To se stává zejména u drápků na paspárcích, které se nedotýkají země, a tudíž neobrušují.

Včasný návyk a vhodné kleštičky

Proto je potřeba pejskům drápky pravidelně zastřihávat. Nejlépe je samozřejmě navykat pejska už od štěněcího věku. A to nejen na stříhání drápků, ale na veškerou manipulaci jako je česání, stříhání, čištění uší a zubů. Někdo bere pejsky na stříhání drápků k veterináři, jiný zase využije služeb psího salonu. Praktičtější ale je naučit se to provádět doma. U malých pejsků stačí kvalitní kleštičky na nehty, pro ty větší je dobré zainvestovat do speciálních kleštiček na drápky. Koupíte je v potřebách pro zvířata nebo u veterináře. Pokud použijete málo silné kleštičky nebo nůžky, může se dráp štěpit nebo zlomit.

Jak postupovat při stříhání

Většinou budete potřebovat pomocníka, který zvíře přidrží. Malého psa si při stříhání můžete vzít na klín, do náruče nebo postavit na stůl. Velkému psovi se drápky stříhají nejlépe vsedě, na zadních končetinách ve stoje. Tlapku uchopte pevně ale šetrně, je dobré fixovat i ostatní nohy, pokud se zvíře brání. Je potřeba zjistit nebo odtušit, kde se nachází přechod živé tkáně drápku (lůžka) v tkáň neživou, která se stříhá. Dobře je to vidět u světlých drápků, lůžko je růžové barvy. U tmavých drápků stříhejte raději méně a častěji. Pokud náhodou zastřihnete, nepanikařte. Místo vydezinfikujte a přitlačte na něj na chvíli třeba kousek obvazu, než se zastaví krvácení. Pořídit si můžete i speciální zásyp pro rychlé zastavení krvácení. Během stříhání buďte důslední a psa chvalte, pokud je hodný. Neuškodí ani malý pamlsek za odměnu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno